Tulsi Gabbard (born April 12, 1981)

Tulsi Gabbard is an American politician and United States Army Reserve officer who served as the U.S. representative for Hawaii's 2nd congressional district from 2013 to 2021.

Elected in 2012, she was the first Hindu member of Congress and also the first Samoan-American voting member of Congress.

In early February 2019 she announced her candidacy for the Democratic nomination in the 2020 United States presidential election.

On March 19, 2020, Gabbard dropped out of the 2020 presidential race and endorsed Joe Biden.

She had already withdrawn from her U.S. House re-election race during her presidential campaign and was succeeded by Kai Kahele on January 3, 2021.

Gabbard was born on April 12, 1981, in Leloaloa, Maʻopūtasi County, on American Samoa's main island of Tutuila.